Derin mavi dumortierite "mavi kot taşı" denir. Fransız paleontolog Eugène Dumortier, adını 1881 yılında Fransa'nın Rhône-Alps bölgesinde keşfetti. Dumortierite, yüksek dereceli porselen üretmek için kullanılır. Bazen sodalit ve lapis lazuli ile karıştırılır. Algılanan benzerlik nedeniyle, dumortierite genellikle lapis için iki ila üç kat daha pahalı olan maliyet tasarrufu sağlayan bir alternatif olarak kullanılır. Dumortieritin kendine güven ve disiplinin bir taşı olduğuna inanılmaktadır. Sabır ve düzeni teşvik ettiği söylenir. Taş, içgörüyü teşvik etmek ve hafızayı desteklemek için kullanılır. Dumortierite kristalleri en çok alüminyum ve yüksek sıcaklıklarda zengin olan metamorfik kayaçlarda oluşur. Vitröz kristallerin renkleri kahverengiden maviye ve yeşile, ayrıca daha nadir pembe ve menekşe arasında değişir. Alüminyum için demir ve diğer elementlerin ikamesi ile renk değişimleri meydana gelir. Dumortierite Brezilya, Avrupa, Sri Lanka ve Peru'da ve hem ABD'de hem de Kanada'da bulunur.
* Dumortierite sakin, rahatlama ve uyum getirmeye yardımcı olur, heyecanlı davranışları ve inatçılığı azaltmanız gereken durumlarda son derece yardımcı olur.
* Destekleyici bir taş, kişinin inançlarına ve duygularına sadık kalırken, kendine güvenmeyi ve ayakta durmayı teşvik eder.
* Ayrıca etrafınızdakilerin potansiyelini görmenizi sağlar.
* Dumortierite zor durumlarda sabır ve sakinlik için mükemmel bir taştır.
* Dumortierite boğaz çakrası ve üçüncü göz çakrası ile çalışır.
* Bir iletişim taşı, aynı zamanda fikirlerin sözelleşmesini de teşvik eder.
* Evrenin doğal düzenini anlamayı teşvik eder.
* Dumortierite, rahatsızlık ile başa çıkma ve başa çıkmada güç sağlamaya yardımcı olur, bir durumun nedenini anlamaya ve düzeltmeye yardımcı olmak için içgörü sağlar.
* Stresin neden olduğu baş ağrılarını ve gerginliği azaltmada özellikle yararlıdır