Zümrüt adı Sanskritçe "bahar marakata" kelimesinden gelir.Çok efsaneler ve hikayeler bu görkemli ve güçlü taşı kuşatır İncil zamanlarının bir krallığı olan Keldaniler, zümrütlerin sevgi ve savaş tanrıçası Ishtar'ı içerdiğine inanıyorlardı. Orta Doğu'da, zümrüt bir muska genellikle kutsal dini metinlerden bir ayetle kazınırdı. Eski Mısırlılar zümrütün yeşil renginin doğurganlığı ve yeniden doğuşu temsil ettiğine inanıyorlardı. Genellikle zümrüt bok böcekleri oyurlar ve ölenlerin sağlığını öbür dünyada güzelleştirmek için mumyaların kalbine yerleştirirlerdi. Kleopatra'nın kendisi zümrütlere olan hayranlığıyla biliniyordu. Soluk yeşil zümrütlerin bir zamanlar Romalılar tarafından olgunlaşmamış olduğu düşünülüyordu ve daha koyu bir yeşil gölgeye dönüştüklerinde, güç içinde olgunlaşıyorlardı. Soğuk yeşil renge bakarken, eski Roma'nın yazarı ve filozofu Pliny tarafından göz yorgunluğunu hafiflettiği bildirildi. Roma imparatoru Nero Augustus'un gladyatör oyunlarını büyük bir zümrüt taştan izlediği bildirildi çünkü sakinleştirici rengi buldu. Bazı efsanelerde, İsa'nın son akşam yemeğinde kullandığı Kutsal Kase dev bir zümrütten yapılmıştır. Daha sonra zümrüt kâsesi haçtan damlayan kanını toplamak için kullanıldı, kâseyi fantastik ve kutsal güçlerle doldurdu. Zümrüt, Mayıs ayının geleneksel doğum taşıdır, ancak aynı zamanda Kanser zodyakıyla da ilişkilidir. Mistik veya Tibet burç çizelgeleri Ocak taşı olarak zümrüt, Polonya ve Rus doğum taşları zümrütün Mayıs taşı olduğunu söylerken, eski İbranice doğum taşlarına göre zümrüt Haziran'a aittir. Doğum taşlarının yanı sıra, zümrüt 20. ve 35. evlilik yıldönümü hediyesidir.
* Zümrüt “başarılı aşkın taşı” olarak bilinir.
* Sadakat getirir ve ev içi mutluluk sağlar.
* Koşulsuz sevgiyi, birliği geliştirir ve dostluğu geliştirir.
* Ortaklıkları dengede tutar ve renk değiştirirse sadakatsizliğe işaret edebilir.
* Zümrüt, duyguları ve fiziksel kalbi iyileştirici bir etkiye sahip olan kalp çakrasını uyarır.
* Fiziksel, duygusal ve zihinsel dengeyi sağlayarak yaşamın tüm alanlarına uyum sağlar.
* Niyeti odaklamak ve bilinci arttırmak, olumlu eylemler getirir, olumsuzluğu ortadan kaldırır ve hayattan sonuna kadar zevk alma yeteneğini arttırır.
* Zümrüt psişik yetenekleri geliştirir, basiret açar ve daha büyük zihinsel kapasitenin kullanımını teşvik eder.
* Bilinmeyenin farkındalığını bilinçli tanımaya, akıl ve bilgelik kazandırmaya yardımcı olur.
* Zümrüt, eylemleri kışkırtmaya yardımcı olur ve eylemlere odaklanır.
* Hafızayı güçlendirir ve düşüncenin netliğini verir.
* Gerçeği ve anlayışı teşvik eden derin bir içsel bilişe ilham verir.
* Zümrüt, kalp, akciğer, omurga ve kas sistemi bozukluklarını tedavi eder.
* Bulaşıcı hastalıktan sonra iyileşmeye yardımcı olur, sinüslere yardımcı olur ve gözleri yatıştırır, vizyonu iyileştirir.
* Karaciğer üzerinde detoksifiye edici bir etkiye sahiptir ve diyabet ve romatizmayı hafifletir