Elmaslardan daha nadir ve neredeyse ünlü olan tanzanit, keşfinden bu yana 50 yıl içinde Hollywood'daki bir yıldız gibi popülerlik kazandı. Bununla birlikte, Afrika ve Rusya'da bol olan elmasın aksine, tanzanit madenlerinin yaklaşık 2022 civarında kurumaya çalışması beklenir ve bu mücevhere daha fazla arzu ve entrika verir. Tanzanit, ultramarinden safir mavisine kadar değişen renklere sahip zarif bir zoisit formudur ve yapay ışıkta ametist ve hatta bazen sarı tonlarla görünür. Aksi takdirde cazip olmayan bir kahverengi taş olan geleneksel mavi, geleneksel ısıtma işlemi sırasında oluşturulur. Genellikle safir ile karıştırılır, ancak iki mücevher arasındaki ana fark tanzanitin parlak mor ve mavi tonlarıdır. Mücevherle ilişkili mavi ve mor renkler, kesilmiş ve parlatılmış taşların 752-932 derece Fahrenheit'e (400-500 derece Santigrat) ısıtılmasıyla oluşturulur. Zoisit kristalleri muamele edilmeden önce ortak kahverengi çakıl taşları olarak göründüğünden, taş, yıldırımın bir servet darbesi ile bazı yüzeyli çakılları doğru sıcaklığa ısıtan bir fırça yangına neden olduğu 1962 yılına kadar keşfedilmemiştir. Yerel bir Masai sığır çobanı, kısa bir süre sonra güneşte parlayan bir taş fark etti ve tanzanit keşfedildi. Taş New York Jewelers Tiffany ve Co'ya ulaştığında, menşe ülkesinden sonra "tanzanit" olarak adlandırıldı ve şöhrete tırmanmaya başladı. Bir taş kısa arzından gem en pahalı biri olacağını düşünürdüm. Yine de, bu taşın keşfinin heyecanından kısa bir süre sonra, maden sahipleri ve kuyumcular, taşların karat başına değerini hiçbir zaman uygun bir şekilde fiyatlandırmamıştır, bu da fiyat aralığını açıklamaktadır.
* Tanzanite yavaşlatmak için bize yardımcı olur boğaz çakra, üçüncü göz çakra ve taç çakra.
* Psişik yeteneklerimizi ve titreşim hızımızı harekete geçirerek daha yüksek manevi boyutlarla iletişimi kolaylaştırır.
* Tanzanit, eski hastalık ve karma kalıplarının çözülmesine yardımcı olabilecek bir dönüşüm taşıdır.
* İyimserlik ve ilhamla ilerlememizi sağlar, bize yön duygusu verir ve güçlerimizi en yüksek iyilik için göstermemize izin verir.
* Tanzanit, iyileşmeyi yapanları korumanın yanı sıra tüm seviyelerde iyileşmeyi arttırır.
* Tanzanit, fiziksel olarak cilt bozukluklarını hafifletir, boğazı ve akciğerleri temizler ve kulak ve göz bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabilir.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir, bir hastalıktan sonra iyileşmeyi hızlandırır ve hücreleri ve dokuları toksinlerden arındırır ve yeniler.
* Tanzanit ayrıca, omurga problemlerinin ve üreme sistemi hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur