Larimar'ın 1916'da Peder Miguel Domingo Fuertes Loren tarafından keşfedildiği ancak 1974'te Dominik Miguel Méndez ve Barış Kolordu gönüllü Norman Rilling'in Barahonas eyaleti kıyılarında bir parça larimar fark ettikleri yıllar sonra çıkarılmadıkları bildirildi. Miguel'in kızı Larissa ve İspanyolca "deniz" kelimesi "mar" olarak adlandırılan larimar, Karayip Denizi'nin enfes güzelliğini yakalar. Larimar nadir mavi bir pektolit çeşididir. Sakin mavi renk, taştaki kalsiyum yerine kobalt ikamesinden kaynaklanır ve beyaz ve açık mavi ila yeşil-mavi ve koyu mavi veya "volkanik mavi" arasında değişir. Dönen beyaz bantlarla larimar, kristal mavi Karayip sularının dalga tepelerini taklit eder. Bugüne kadar, bilinen tek büyük larimar yatakları, bölgenin ilk sakinleri Taino Kızılderilileri tarafından büyük olasılıkla değerli olduğu Dominik Cumhuriyeti'nde bulunmaktadır. Bilinen tek büyük larimar madeni, Dominik Cumhuriyeti Barahonas'daki bu uzak, dağlık konumdadır ve burada yerliler hala ilkel el aletleri kullanarak dar çatlaklardan taşı çıkarmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da larimar bulunan bazı küçük mayınlar vardır.
* Larimar dünyayı iyileştiren bir taştır.
* Doğa ile bağlantı kurar ve dünyanın enerjisindeki dengesizliklere karşı koyacaktır.
* Larimar boğazın iyileşmesine ve tonlanmasına yardımcı olur.
* Boğaz çakrasını açarak, kendine güveni teşvik eder ve bizi en derin gerçeklerimizi ve korkularımızı ifade etmeye teşvik eder.
* Kendine yüklenen tıkanıklıkları ve kısıtlamaları gidermede özellikle yardımcı olan Larimar, kendini sabote eden davranışı çözerek, suçluluğu hafifleterek ve korkuyu ortadan kaldırarak hayatlarımızı kontrol etmemize yardımcı olur.
* Larimar harika bir meditasyon taşıdır.
* Hızlı ve zahmetsizce zihni sakinleştirir ve iç huzuru verir.
* Doğal olarak bilinci arttırır ve melek alemleriyle iletişim ve iletişimi kolaylaştırır.
* Larimar uyum getirir ve yin-yang enerjilerini dengelemeye yardımcı olur, böylece erkek ve kadın niteliklerimizi birleştirir.
* Kendiliğinden iyileşmeyi teşvik eder ve özellikle baş, boyun ve göğüste meridyenleri çıkarmak ve enerji bloklarını çözmek için mükemmeldir.
* Larimar, sevgiyi ve sevinci kucaklar, koşulsuz sevgiyi ifade etmemize izin vererek kalbi açar