Gül kuvars , mineral kuvarsın pembe örnekleri için kullanılan addır . Bol, yaygın ve dünyanın çeşitli yerlerinde büyük miktarlarda bulunur. Genellikle hidrotermal damarlarda ve pegmatitlerde masif, anhedral oluşumlar olarak ortaya çıkar . Gül kuvarsının pembe rengi, pembe mineral dumortieritin mikroskopik kapanımlarına atfedilir. Bu inklüzyonlar genellikle gül kuvarsını saydam yerine yarı saydam hale getirecek kadar boldur. [1] Nadiren, kuvars pembe renkli şeffaf euhedral kristaller olarak ortaya çıkar. Bunlar genellikle pegmatit ceplerinde geç evre mineralizasyonlardır. Bu örneklerin, özellikle saydam olanların renginin, ışınlamaya bağlı renk merkezlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu renk genellikle kararsızdır, sıcağa veya ışığa maruz kaldığında kaybolur. Pembe şeffaf kuvars nadirdir, ancak dünyanın çeşitli yerlerinde bulunur. Birçok kişi pembe şeffaf kuvarsın “gül kuvars” yerine “pembe kuvars” olarak adlandırılması gerektiğine inanmaktadır, çünkü rengin nedeni farklıdır. Gül kuvarsının pembe rengi çok hafif, neredeyse algılanamayan bir pembeden zengin bir yarı saydam pembeye kadar değişir. Genellikle zengin pembe rengi göstermek için yaklaşık sekiz milimetre veya daha büyük cabochons, boncuklar ve yönlü taşlara kesilir. Bazı gül kuvars örnekleri, mücevherin altıgen kristal yapısıyla hizalanan yoğun bir ince kapanım ağı içerir. Bir cabochon, tabanı kuvars kristalinin c eksenine dik olacak şekilde kesilirse, cabochon altı-ışınlı yıldız şeklinde yıldız işareti gösterebilir. En iyi yıldız taşları canlı pembe bir renge ve farklı, simetrik ve iyi merkezli bir yıldıza sahiptir.
* Gül Kuvars evrensel aşkın taşıdır.
* Koşulsuz sevgiyi teşvik ederek ilişkilerdeki güveni ve uyumu geri kazandırır.
* Rose Quartz, sevgiyi, kendini sevmeyi, dostluğu, derin iç iyileşmeyi ve barış duygularını teşvik etmek için kalbi her düzeyde arındırır ve açar.
* Sakinleştirici ve güven verici, keder zamanlarında rahatlamaya yardımcı olur.
* Rose Quartz, olumsuzluğu giderir ve çevre kirliliğine karşı korur, yerini sevgi dolu titreşimlerle değiştirir.
* Kendini affetmeyi ve öz güveni ve öz değeri teşvik etmeyi kabullenmeyi teşvik eder.
* Rose Quartz, fiziksel kalbi ve dolaşım sistemini güçlendirir ve dengeler ve vücut sıvılarından kirleri çıkarır.
* İyileşmeyi hızlandırır, yüksek tansiyonu azaltır, göğüs ve akciğer problemlerine yardımcı olur, böbrekleri ve adrenalleri iyileştirir ve vertigoyu hafifletir.
* Lösemili olanlar için iyi bir enerjik destek.
* Rose Quartz, doğurganlığı artırma ve hem anne hem de doğmamış fetusu düşükten koruma gücüne sahiptir