Fluorin önemli bir sanayi olan maden kalsiyum ve flüor (CaF oluşan 2 ). Çok çeşitli kimyasal, metalurjik ve seramik işlemlerde kullanılır. Olağanüstü diyafoni ve renge sahip örnekler, taşlar halinde kesilir veya süs objeleri yapmak için kullanılır. Florit, hidrotermal işlemlerle damarlarda birikir. Bu kayalarda genellikle metalik cevherlerle ilişkili bir gang minerali olarak görülür. Florit ayrıca bazı kalkerlerin ve dolomitlerin kırıklarında ve oyuklarında bulunur . Dünyanın birçok yerinde bulunan çok yaygın bir kayaç oluşturucu mineraldir . Madencilik endüstrisinde florit genellikle "fluorspar" olarak adlandırılır. 1852'de George Gabriel Stokes, ışıkla aydınlatıldığında florit örneklerinin mavi bir parıltı üretme yeteneğini keşfetti, bu da sözleriyle "spektrumun menekşe ucunun ötesindeydi". Bu fenomeni mineral floritten sonra " flüoresans " olarak adlandırdı . Bu isim mineraloji, gemoloji, biyoloji, optik, ticari aydınlatma ve diğer pek çok alanda geniş kabul gördü. (Eskitme taşlardaki florit floresan örneği için fotoğraf çiftine bakınız.) Florit tipik olarak kısa dalga ultraviyole ve uzun dalga ultraviyole ışık altında mavi-mor bir renk verir. Bazı örneklerin krem ​​veya beyaz renkte parladığı bilinmektedir. Birçok örnek floresan yapmaz. Florit içindeki flüoresansın, florit mineral yapısında eser miktarlarda itriyum, öropiyum, samaryum veya diğer elementlerin kalsiyum yerine geçtiği düşünülmektedir.
* Florit aurayı temizler ve stabilize eder.
* Negatif enerji ve stresi emer ve nötralize eder.
* Mükemmel bir öğrenme yardımı olan Florit, konsantrasyon, özgüven gücümüzü arttırır ve karar vermede bize yardımcı olur.
* Pozitifliği teşvik eder, enerjileri dengeler ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak denge ve koordinasyonu geliştirir.
* Florit, bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle cilt ve solunum sisteminde hücre ve DNA'nın yenilenmesini ve yeniden yapılandırılmasını uyarır ve ülserleri ve yaraları iyileştirir.
* Florit kemik dokusunu güçlendirir ve romatizma, artrit ve omurga yaralanmalarını hafifletir.
* Zona ve sinirle ilgili diğer ağrıların rahatsızlığını artırır